Setkání rodáků v Lipové 2010

20. setkání rodáků z Lípové

V sobotu 17. července 2010 se v kostele  sv. Šimona a Judy v Lípové uskutečnila v rámci 20. setkání rodáků obce HAINSPACH mše svatá, kterou celebroval P. Hans Pietschmann, rodák z Lípové a hlavní propagátor tohoto setkávání.

Přítomné nejprve přivítal P. Pavel Procházka, zdejší duchovní správce, který vedle tohoto kostela  má na starost ještě Šluknov a Velký Šenov. Do němčiny překládala paní Dr. Eva Habel. Po té pronesl řeč i P. Hans Pietschmann. V promluvě potom také připomněl uplynulých 20 let setkávání rodáků, vzpomněl i těch co zemřeli od  loňského srazu i těch dříve zesnulých, kteří se dnešního dne již nedožili.

Tak jako vždy, tak i toto setkání pomáhá udržet vzájemnou soudržnost všech rodáků, aby se oživily nejen vzpomínky, ale i události, které se staly jak v rodné vísce, ale i v jejich rodinách.

Je jen vidět, jak pomalu ale jistě řady rodáků a pamětníků řídnou. Sám si vzpomínám, když jsem byl pozván na jedno z prvních setkání rodáků někdy v roce 1992, jako starosta Dolní Poustevny, kdy se oslavovalo i zdárné dokončení rekonstrukce kostela, že byl tehdy kostel tak plný, že lidé stáli i venku. Tehdejší starosta pan Jaroslav Soukup měl s organizací společně s P. H. Pietschmannem hodně starostí, jak to vše zvládnout. Dnes ani místní občané jako by neměli moc zájmu.

Při mši zpíval Vilémovský chrámový sbor pod taktovkou MUDr. Markéty Englerové. Kdo potom chtěl, tak se mohl zúčastnit společného oběda v restauraci U Pytláka.

Co dodat nakonec? Přejme si, aby vztahy mezi námi, co zde máme domov, a těmi, co zde domov měli, ale nemohli zde z politických příčin žít a být našimi sousedy, aby nebyly ničím zlým rušeny. Přejme si, aby rodáci, kteří k nám jezdí, zde našli vždy širokou podporu a hlavně pochopení.

Antonín Tobiška