Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rekonstrukce mikulášovických varhan

varh-mik-f.jpg 

 

V chrámu sv. Mikuláše v Mikulášovicích  spatří náhodný návštěvník „čouhat“ z horních balkonů jakési tyčky a pohledem na varhanní stříň zjistí, že je jaksi napůl, že chybí plno „trubek“ a jsou tam jakési otevřené díry.

Je to tím, že probíhá rekonstrukce, to je hlavně čištění a oprava píšťal, měchů, vzduchovodů a snad dojde i na opravu nebo výměnu motoru, který vhání do píšťal vzduch a tím mohou být varhany používány.

Na základě sbírky rodáků převážně žijících v Německu a i díky nemalým peněžním pomocem z vnitrozemí se mohlo s generální opravou začít již někdy v měsíci září. Zvláště  potěšila zpráva, že i město Mikulášovice finančně přispělo na tuto opravu a má zájem, aby toto dílo bylo zdárně dokončeno. Zatím nebudeme jmenovat nikoho než varhanáře p. Petra Stehlíka z Hodonína, který sám ještě připravil podklady pro žádost na MK ČK, se žádostí o dotaci na tuto rozsáhlou opravu.Věřme, že se to podaří a varhany se rozezní v létě  r. 2011, při výročí vysvěcení tohoto chrámu.

O složitosti opravy a rozsáhlosti svědčí i přiložené fotografie  jednotlivých dílů a součástí.

Věřme, že se dílo s pomocí Boží podaří.

 

Ant. Tobiška

Dolní Poustevna 12. XII. 2010