Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obnovená kaplička Panny Marie

5. 1. 2013

 

Obnova Balzerovy kaple v dolních Mikulášovicích

Balzerovu kapli postihl stejný osud, jako mnoho drobných sakrálních staveb severních Čech.  Kaplička byla postavena v roce 1724, stála na pozemku patřícímu k nedaleké zemědělské usedlosti sedláka Vogla.  Kaple byla zasvěcena matce Boží, Panně Marii. Každoročně se tu v květnu konaly takzvané májové pobožnosti. Kaple byla udržována pravděpodobně až do roku 1954, poté se již nenašel nikdo, kdo by se o ni staral. Tak postupem času chátrala, až z ní zbyla jen hromádka sutě, zdali kaplička spadla sama, nebo tomu někdo napomohl, tím se již dnes zabývat nemusíme. Co ale víme, je to, že ze sutin vyrostla během září kaplička nová. O obnovu kaple se zasloužilo občanské sdružení „Drobné památky severních Čech“, na opravu přispěla nadace VIA, částkou 50.000 Kč a majitel kaple, město Mikulášovice 25.000 Kč. Opravy provedl člen občanského sdružení Ing. Vojtěch Král. Na výstavbu byl použit z velké části materiál, který se nacházel na místě, tak mohlo být třeba osazeno původní ostění dveří s klínovým kamenem s datem 1724 a části původních říms, bohužel chyběly hlavice sloupů… Byla zhotovena nová střecha, která byla pokryta pálenými taškami. Celá kaple byla nově omítnuta a natřena vápennou barvou, byla zvolena červená barva, kterou kaple již kdysi bývala natřena, což bylo patrné na pozůstatcích barvy na kamenech. Okolí kapličky bylo vyčištěno od náletových dřevin a bylo odkryto přístupové schodiště, které vede z cesty ke kapličce, o to se postarali pracovníci městského úřadu.  Nové vybavení kaple bylo darováno majiteli Restaurace „Baba Jaga“. Doufejme, že to není poslední opravená ruina v našem městě. Nebuďme lhostejní ke svému městu, nenechme chátrat a ničit kulturní dědictví!

V sobotu 10. listopadu 2012 se konalo slavnostní znovuvysvěcení obnovené kaple, které provedl farář z Dolní Poustevny R. D. Jacek Kotisz. Znovuvysvěcení se zúčastnilo kolem 40 místních obyvatel, včetně starostky Mikulášovic Ing. Miluše Trojanové a místního kostelního sboru. Způsob a provedení opravy byl vysoce oceněn, několik přítomných také zavzpomínalo na kapličku, kterou pamatovali ještě v původním nepoškozeném stavu.

http://www.pamatky.ceskalipa.org/pamatky/objekt.php?co=miku/miku01