Jdi na obsah Jdi na menu
 


Noc kostelů ve Vilémově - jaká byla?

28. 5. 2010

Noc kostelů ve Vilémově

 

Už dlouho před 18. hodinou je náš kostelík připraven na nápor návštěvníků. Slavnostní květinová výzdoba, svíčky . . . V 17.40 přijíždí lobendavské hudební uskupení. Po té, co vynosí bicí, kytary a ostatní potřebné věci na kúr, je rozhodnuto, že hrát budou dole v prostoru před lavicemi. Tedy se vším rychle dolů, protože za chvíli mohou začít chodit první lidé. V 18 hod se začíná hrát a zpívat, nejprve pro dva, po chvíli pro čtyři lidi. To není moc slibné, ale lobendavští hrají statečně dál. V půl sedmé je střídá náhodný návštěvník, čerstvý absolvent konzervatoře v oboru klavír, a seznamuje se s vilémovskými varhanami tak, že to zní, jakoby na ně cvičil už roky. V 19 hod pokračují ve svém vystoupení lobendavští, teď už pro více posluchačů. Před osmou hodinou dorazí celá 5. třída místní školy a dětem se dostane historického výkladu o založení kostela zábavnou formou. Děti i s paní učitelkou si počkají na hudbu o osmé, kdy zazní několik písní z Cantate a kánonů z Taizé, tolik oblíbených členkami sboru. Ke zpěvu se přidává i šluknovský Pater, který nás přichází podpořit. Návštěvníků je nyní o mnoho více než v první hodině "Noci". Přicházejí po dvou, po třech, různě se trousí dovnitř a ven, někdo posedí deset minut, jiný vydrží déle než hodinu. Přichází znovu náš klavírista - novopečený varhaník i s rodiči a s velkou chutí usedá k varhanům. Hraje nacvičené skladby i improvizace a je to velký zážitek ho slyšet. Program pokračuje zpěvem hostů z Velkého Šenova a Starých Křečan. Sólový bas bez doprovodu zní v našem malém kostelíku majestátně a je skutečným hudebním vyvrcholením Noci kostelů. Po půl jedenácté zůstávají v kostele už jen organizátoři, kteří ještě pohovoří s posledním návštěvníkem ve 22.55, zfouknou svíčky a docela rádi ve 23 hod zamykají kostel. Cítíme únavu, ale jdeme domů s pocitem, že 72 návštěvníků vilémovské Noci kostelů si domů odneslo alespoň malý duši hřející zážitek.

                                                                             Petra Petrášová